На 1-ви август по обяд ще има пълно слънчево затъмнение. То е от серията затъмнения, възникнали на Южния полюс през март 1179 година. Затъмненията от тази серия се случват на всеки 18 години и ще свършат през април 2423 година.
Оста на тазгодишното затъмнение преминава от Финландия, през Сибир до югозападен Китай. В ивица от 250 км затъмнението ще е пълно и интересно за наблюдение. В Европа ще се наблюдава от всички страни (без Испания) като частично.
Първи ще го видят канадците.То ще започне от североизточния край на Канада, ще премине над части от Гренландия, Русия, Монголия и Китай. Продължителността на пълната фаза на затъмнението ще е около 2 минути и 20 секунди,
У нас то ще бъде частично - ще започне в 12ч.26мин и ще продължи до 13ч.41мин. Хората от Северна България ще го наблюдават най-дълго.
Специално за това слънчево затъмнение новосибирски студенти са създали портативен оптичен прибор, с помощта на който ще може детайлно да се проследи природното явление.Разработеният от студентите прибор включва две стъклени лещи, в които са поставени специални светлинни филтри за получаване на възможно най-ясен и качествен образ.
От прибора вече са изработени около 8000 бройки и 1000 от тях ще бъдат раздадени безплатно на чуждите делегации с учени, пристигнали в Русия да проследят природния феномен.
Пълното слънчево затъмнение ще може да се наблюдава и по интернет благодарение на астрофизика на НАСА Фред Еспенак, който от 1970 г. проследява феномена в различни кътчета по света. Последното пълно слънчево затъмнение беше на 29 март миналата година. То се виждаше най-добре от Турция. На 11 август 1999 г. също имаше пълно слънчево затъмнение. То привлече много любители на явлението в района на Каварна, откъдето можеше да се наблюдава максималната му фаза.
Слънчевото затъмнение e астрономично явление, при което Слънцето става изцяло или частично невидимо за земния наблюдател, скрито от диска на Луната. То се наблюдава, когато Луната е между Слънцето и Земята и трите небесни тела се намират на една линия. Времетраенето на пълната фаза е обикновено между 2 и 3 минути, но може да достигне и до 7. Въпреки честата проява на този феномен, то остава сравнително рядко явление за дадено място от земната повърхност, като пълно слънчево затъмнение в определена точка на Земята се случва средно веднъж на 370 години.