Самият православен календар е в основата на това поверие –според него на този ден Йоан Кръстител е кръстил Христос в р. Йордан. В момента на кръщаването небето се отворило, Светият Дух слязъл върху него във вид на гълъб, а от висините се разнесал глас:”Това е моят възлюбен син...” Затова празникът носи още и името Богоявление.
| На самия ден / 6-ти януари/ се освещава вода, а после свещеникът хвърля кръст в нея. Независимо от студа у нас по това време на годината, във водата / без значение дали е море, река, езеро или басейн/ веднага скачат млади мъже и се опитват да извадят кръста. Вярва се, че който пръв направи това, ще бъде здрав и щастлив през цялата година. Всъщност на този ден всеки трябва да измие ръцeте и лицето си с вода от мястото, където е бил хвърлен кръст. Болните също не трябва да пропускат този ритуал – тях обикновено ги напръскват с осветената вода. Това е т.н. символично къпане за здраве. |
В Югозападна България на този ден се къпят само младоженците, навършили не повече от една година след сватбата.В някои райони на страната къпането на младоженци продъжава и на 7-ми януари, Ивановден –денят на кръстника на Христос, Свети Йоан Кръстител. Освен за именниците Иван, Иванка, Иваничка, Ива, Иво, Ивайло, Ивайла,този ден е празник на кумството и кръстничеството. Ако държите на традициите,можете да почетете своите кумове от сватбата на Ивановден – отидете им на гости със специално изпечена за случая питка или баница и бутилка марково вино / ако не сте си направили свое разбира се/.
Не пропускайте ден преди това да поздравите близки, роднини и приятели на име Йордан, Йорданка, Йонко, Йонка, Йовка, Йовчо,Богомил, Богомила, Божидар, Божидара, Божана, Бояна, Богдана, Бистра, Бонка,Божил, Дана и Данчо. Можете да им отидете и на гости. Сигурно ще ви гостят с пълнени чушки, зелеви сaрми и прясно изпечена питка – открай време така се посреща на Йорданов и Ивановден.