„Асоциация Муковисцидоза“ започна кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти с това рядко и тежко нелечимо заболяване.
Времето – единственият ресурс, който не може да бъде върнат, купен или подарен. За хората с муковисцидоза времето е още по-ценно, защото болестта неумолимо го отнема. Те прекарват часове всеки ден в инхалации и терапии. Те се борят за всяка глътка въздух.
С кампанията „За повече щастливи мигове Заедно“ асоциацията си поставя за цел да събере средства за 10 инхалатора Pari e-flow, които намаляват времето за инхалация наполовина и правят ежедневната терапия по-лесна и ефективна, както и за жизненоважни витамини, които компенсират недостига на хранителни вещества и укрепват имунитета на пациентите.
Александровска болница е най-старата и най-голямата университетска болница в страната - институция, в която се е осъществило практическото и академичното обучение на голяма част от елитните специалисти на българската медицина, и в която е спасен живота на десетки хиляди пациенти.
На 23 май 1878г. в отговор на потребността от болница за жителите на София, губернатор Пьотр Алабин дава предложение за създаването ѝ. Година по-късно, съгласно клаузите на Берлинския договор, руската военновременна болница напуска страната и оставя почти цялото си имущество заедно със своите 45 болни за долекуване. На нейно място през 1879г. се създава Софийската първостепенна болница със статут, задачи и функции на национална медицинска институция.
Мащабен проект под надслов „Рада казва НЕ на насилието”, финансиран от Български фонд за жените, стартира на 1 ноември под формата на оранжева кукла, която ще бъде разпространена в цялата страна.
Рада е “кукла”- символ на кампанията “Зонта казва НЕ”, изработена от рециклиран материал, с поставен на нея QR код и надпис “Кажи НЕ”. Чрез QR кода на Рада се цели масово достигане до конкретна информация, въздействаща като превенция, ограничение и прекратяване на насилието срещу жени и момичета. QR кодът води към приложение „ПОМОГНИ МИ”, където всяка застрашена жена има възможност да намери контакти на национални служби за подкрепа и места, в които да се почувства подкрепена.
Започна Национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност „Земята не пие лекарства“
Тя се организира от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България в партньорство с Министерството на здравеопазването. Целта на кампанията е да алармира, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антбиотичната резистентност, която застрашава човечеството.
В рамките на инициативата ще бъдат организирани мобилни пунктове на паркинги на Kaufland България, на които гражданите ще могат да донесат своите лекарства с изтекъл срок на годност. Първият мобилен пункт ще е на 19 октомври от 10 до 18 часа в столичния квартал Младост 3 на хипермаркета от веригата на бул. „ Филип Аврамов“№ 3.
За пета поредна година бе дадено началото на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”, като за първи път инициативата стартира от Стара Загора. Домакин на събитието бе Начално училище "Димитър Благоев", където първокласници придобиха ценни знания от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе и мечето TEDI.
Кампанията има за цел да запознае децата на България с правилата за движение по пътищата, а нейни организатори са Тимбарк България, съвместно с Министерство на образованието и Министерство на вътрешните работи.