Биомаркерните изследвания – за сметка на пациента
В бюджет 2025 на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са предвидени 5 млн. лв. за биомаркери в онкологията, но парите няма да се използват за изследване на пациентите, тъй като сумата е отделена за консумативи, а не за диагностично-консултативна дейност. Това на практика ще блокира използването на тези средства по предназначение.
България е единствената държава в Европейския съюз (ЕС), в която биомаркерните изследвания за онкологични заболявания не се реимбурсират. Това стана ясно по време на среща, организирана от Българския алианс по прецизирана и персонализирана медицина. „Няма никаква разумна причина парите за изследване на биомаркери да са в частта на бюджета на НЗОК за медицински изделия, за които се провеждат търгове за закупуване. Необходимо е да се заплаща самото изследване, а не медицински изделия. По същата логика НЗОК би трябвало вместо да плати на клиничните лаборатории за изследване на кръв, да провежда процедура за закупуване на реактиви“, каза Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване.
Read more: БИОМАРКЕРНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ...КОЙТО МОЖЕ ДА СИ ГИ ПОЗВОЛИ
Кампанията за ранен прием на военни лекари продължава. 20 са местата за следващата учебна година, обявени със заповед на министъра на отбраната, за курсанти по специалността „Военен лекар”.
Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” (ВВМУ) и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна.
Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.
Нещо "преживяно" или нещо "никога невидяно"
Jamais vu е френски израз, който буквално означава „никога невидяно“. Това е психологически феномен, при който човек преживява нещо познато като напълно непознато, въпреки че осъзнава, че вече е преживявал тази ситуация преди. Най-често се проявява като момент, в който човек се чувства като да не е срещал даден обект или ситуация преди, въпреки че е сигурен, че го е видял или преживял.
Deja-vu е феномен, при който човек изпитва усещането, че е преживял дадено събитие или ситуация преди, въпреки че знае, че това не е възможно.
Jamais vu обикновено се свързва с усещане на объркване или странност. Може да се прояви в ежедневни ситуации, като например, когато човек чете дума, която му е позната, но изведнъж тя започва да му изглежда напълно чужда и странна.
„Асоциация Муковисцидоза“ започна кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти с това рядко и тежко нелечимо заболяване.
Времето – единственият ресурс, който не може да бъде върнат, купен или подарен. За хората с муковисцидоза времето е още по-ценно, защото болестта неумолимо го отнема. Те прекарват часове всеки ден в инхалации и терапии. Те се борят за всяка глътка въздух.
С кампанията „За повече щастливи мигове Заедно“ асоциацията си поставя за цел да събере средства за 10 инхалатора Pari e-flow, които намаляват времето за инхалация наполовина и правят ежедневната терапия по-лесна и ефективна, както и за жизненоважни витамини, които компенсират недостига на хранителни вещества и укрепват имунитета на пациентите.
Александровска болница е най-старата и най-голямата университетска болница в страната - институция, в която се е осъществило практическото и академичното обучение на голяма част от елитните специалисти на българската медицина, и в която е спасен живота на десетки хиляди пациенти.
На 23 май 1878г. в отговор на потребността от болница за жителите на София, губернатор Пьотр Алабин дава предложение за създаването ѝ. Година по-късно, съгласно клаузите на Берлинския договор, руската военновременна болница напуска страната и оставя почти цялото си имущество заедно със своите 45 болни за долекуване. На нейно място през 1879г. се създава Софийската първостепенна болница със статут, задачи и функции на национална медицинска институция.