80 доброволци свалиха над 6 тона отпадъци от Национален парк Рила по време на 28-то високопланинско почистване, организирано от ЕС „За Земята“.
Участници от Перник до Варна, от 5 до 65 годишна възраст, с разнообразни професии и занимания се качиха от 21 до 25 август високо в планината и изчистиха района на хижа Чакър войвода и хижа Мусала
Над хижа Чакър войвода беше открито старо сметище при вече несъществуващи бунгала за престой и лечение на белодробни и кожни заболявания. Изнесени бяха над 3.5 тона битови отпадъци, предимно пластмаса и метал, азбест, ламарини и стари електроуреди.
„По време на престоя в Рила видяхме огромни проблеми, не само със замърсяването с отпадъци, но и с намаляващото количество вода в езерата, спирането на чешми и използването само на еднократна посуда по хижите, която създава още и още отпадъци. Бушуващите планински пожари пък ангажират много парковата охрана, която и без това е малобройна.“ — коментира Данита Заричинова от Екологично сдружение „За Земята“.
Почистването около Мусала беше предизвикателно заради огромния брой туристи, които посещават върха по това време на годината. За щастие част от тях се включиха спонтанно и помогнаха в свалянето на тежки чували от района на заслон Ледено езеро. Дори и на покрива на България бяха открити множество отпадъци - както стари сметища, така и „по-пресни“. Най-често срещаният и много проблемен нов отпадък са мокрите кърпички - те съдържат пластмаса и не се разграждат.
Всички доброволци си носеха собствена посуда за храна, бутилки за вода и канчета - това е и основното послание към туристите, които посещават планината, както и към хижарите - да не се използват чаши, чинии и прибори за еднократна употреба, които бързо стават отпадък, а да сме отговорни планинари и да използваме съдове за многократна употреба.
За кампанията
Високопланинските почиствания под надслов „Боклукът в раницата“ започват през 1999 година. От тогава са събрани и премахнати над 130 тона отпадъци от националните и природните паркове на България.
Към днешна дата акцията е част от по-голяма и дългосрочна инициатива за намаляване на отпадъците с цел превенция. Кампанията „ИзЧисти Планини” продължава да организира почиствания, но е насочена и към работа с институциите, свързани с планината - националните и природните паркове, общините, хижарите, Българско туристическо дружество и различни НПО. Дългосрочната цел е не само да почистим замърсените терени и да отстраним нелегалните сметища, но и да възпитаме отговорно отношение към отпадъците и планината.