На 9-ти декември у нас започва традиционната кампания за диагностика и профилактика на кожните алергии. Организира я Секцията по Дерматология към Българското Дерматологично дружество ЗА 16-ти път.
Тази година тя и посветена на професионалните кожни алергии. “Кожата е сред най-често засегнатите органи от професионални заболявания - информира доц. Жана Казанджиева. В 90% от случаите на професионални кожни алергии става дума за алергична контактна реакция на дразнене на кожата, като по-чести са те при жените близо 58%, а при мъжете 42%.”
Read more: ЗА 16-ТИ ПЪТ БЕЗПЛАТНА ДИАГНОСТИКА НА КОЖНИ АЛЕРГИИ
И през декември продължават прегледите в “Майчин дом“ в рамките най-голямата скринингова кампания за превенция на злокачествени новообразувания на маточната шийка. Скрининговата кампания е предназначена за жени на възраст от 20 г. до 49 г. включително и се финансира по договор със Столична регионална здравна инспекция.
Прегледите са безплатни и ще се извършват до 23.12.2024 г. включително в работни дни от 8.30 до 16.30 ч. в „Майчин дом-Медицински център“ ЕООД гр. София, ул.“Здраве“ № 2, ниско тяло. С кампанията са ангажирани водещите акушер-гинеколози - д-р Иван Диков, д-р Максим Клисурски, д-р Радко Тоцев, доц. д-р Мария Юнакова, д-р Белла Фръндева и д-р Валентин Иванов.
Tри талантливи българки учени бяха отличени с по 5000 евро за своите новаторски проекти
Д-р инж. Даниела Атанасова, д-р инж. Димитрия Михайлова, доц. д-р Мария Левкова са тазгодишните носителки на националното отличиe „За жените в науката“ за България. Престижната награда им бе присъдена за техните смели новаторски научни идеи на официална церемония в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалното участие на г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България.
„За жените в науката“ на L'Oréal и ЮНЕСКО са сред най-реномираните и очаквани ежегодни отличия в научната общност в България, предоставящи финансова подкрепа на млади жени учени. Отличията имат за цел да подкрепят техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Трите изключителни победителки за тази година бяха наградени с по 5000 евро всяка за своите амбициозни научни проекти в областите химия, математика и информатика, и медицина. Всеки един от тези проекти е впечатляващ със своя висок потенциал за глобална приложимост и социална значимост.
Симфониета Шумен е оркестърът, наследник на най-стария класически оркестър в България, създаден през 1850 г. в Шумен от унгарския емигрант Михай Шафран и Добри Войников. След Освобождението през 1878 г. диригентът Коста Дюкмеджиев основава в Шумен музикалното дружество “Гусла” и продължава традицията на своите колеги. Под негово ръководство през следващите петдесет години в града се основават камерни, оперетни и струнни състави.
Първият модерен симфоничен оркестър в Шумен се създава през есента на 1941 г. под ръководството на Владимир Василев – диригент и преподавател по музика.
Read more: СИМФОНИЕТА ШУМЕН - НАЙ-СТАРИЯТ БЪЛГАРСКИ КЛАСИЧЕСКИ ОРКЕСТЪР
"Дете, което чете, един ден ще бъде човек, който мисли"
Възпитанието на четящи деца изисква комбинация от внимателно планирани подходи, личен пример и насърчаване на любовта към книгите. Много важен в този процес е личният пример - да четете пред децата си или заедно с тях. Хубаво е да поддържате в своя дом домашна библиотека с разнообразие от книги, подходящи за възрастта и интересите на детето си и да ги подредите така, че кориците им да са видими, за да предизвикват интерес у него.