Ауровил, известен като „Градът на Зората“, е експериментален град-община в щата Тамил Наду, Южна Индия. Той е основан през 1968 г. от Мира Алфаса, известна като „Майката“. Неговата цел е да бъде универсално селище, където хора от всички страни да живеят в мир и хармония, над всякакви вероизповедания, политически системи и национални принадлежности. Този уникален град демонстрира възможността за живот без йерархия в обществото и строги правила, обединявайки хора от различни националности в стремежа към хармония и единение.

Той е проектиран от френския архитект Роджър Ангер /Roger Anger/

Идеята била да бъде създаден универсален град без религии, политика и частна собственост. Роджър Ангер започва да проектира града през 1965 г. и разработва уникален градоустройствен план, наподобяващ галактика. В центъра му се намира Матримандир – златна сфера, предназначена за медитация и вътрешно съзерцание. която не е религиозен храм. Тя символизира раждането и разцъфването на новото съзнание и служи като пространство за личностно развитие и духовно израстване. Около нея са разположени четири основни зони - индустриална с работни пространства, ферми и екологични проекти; културна за образование, изкуство и изследвания; жилищна с устойчиви домове и общности и международна, която е замислена като средище за глобален обмен и култури.

Роджър Ангер остава главен архитект на Ауровил до смъртта си през 2008 г., а днес градът продължава да се развива по неговите принципи на експериментална архитектура и устойчиво развитие.

Той е планиран за население от 50 000 души, но към октомври 2020 г. в него живеят малко над 3 000 души от 59 националности.

Ауровил е модел на устойчив екоград, който се прехранва от ферми, осигуряващи храна за населението.

Основната цел на селището е повторна употреба и рециклиране, с акцент върху използването на възобновяеми енергийни източници. Жителите му се придвижват основно с мотоциклети, мотопеди и велосипеди, като по този начин се намалява замърсяването на околната среда. Сградите в града са проектирани с експериментална архитектура, насочена към оптимизиране на енергийната ефективност. 

Ауровил предлага разнообразни образователни възможности, насочени към холистичното развитие на индивида. Образователната система в града се основава на принципите на свободно обучение. Учениците имат възможността да избират своите учебни дейности, като се насърчава самостоятелното мислене и творчеството. Образованието в "Градът на зората" е насочено към осигуряване на радост и свобода при развитието на младежите, без оценки и с възможност за личен избор при полагане на изпити и получаване на дипломи. 

Ауровил разполага с пет различни училища

The Learning Community (TLC): Предлага обучение за деца на възраст от 7 до 14 години, като се фокусира върху индивидуалните интереси и нужди на учениците.

Deepanam School: Образователна институция за деца от 7 до 13 години, която комбинира академични предмети с изкуства и занаяти.

Transition School е предназначено за ученици от 6 до 14 години. Училището предлага интегрирана учебна програма, включваща академични дисциплини, изкуства и физическо възпитание.

Last School предлага обучение за по-големи ученици, като се фокусира върху индивидуални проекти и изследвания.

И Aikiyam School, училище, което обслужва деца от околните села и Ауровил, предоставяйки образование на английски и тамилски език.

Освен тези официални училища, в Ауровил съществуват множество центрове за неформално образование, работилници и програми за обучение през целия живот, които обогатяват образователния опит на жителите и посетителите на града.

В Ауровил няма традиционна икономическа система с пари; вместо това се използва система на обмен и споделяне на ресурси.

В самостоятелни жилища ли живеят хората там или в комуни

В Ауровил хората живеят в различни типове жилища, като моделът на собственост и споделяне на пространството е нетрадиционен.

Някои жители живеят в индивидуални къщи, но те не притежават земята, върху която са построени. Всички терени в Ауровил принадлежат на фондацията „Ауровил“ и хората могат да ползват жилищата си дългосрочно.

Много хора предпочитат да живеят в кооперативни жилища или комуни, където споделят кухня, градина и други удобства.

За новодошлите и доброволците има специални места за настаняване, които предлагат различни нива на комфорт.

В града се строят устойчиви къщи с естествени материали като глина, бамбук и рециклирани материали.

Жителите не притежават жилищата си в традиционния смисъл, а ги използват като част от общността. Това насърчава споделен начин на живот и минимизира материалната собственост.

Какви са изискванията към хората, които биха желали да живеят в този град

Хората, които искат да станат част от общността на Ауровил трябва да знаят, че процесът не е просто преместване, а включва интеграция в начина на живот и философията на града. Всеки, който иска да живее в Ауровил, трябва първо да премине през пробен период от 1 до 2 години. През това време новодошлите участват в общностни дейности, доброволческа работа и проекти, за да докажат своята ангажираност към принципите на града. В Ауровил няма традиционна икономика с пари, но новите жители трябва да могат да се издържат сами. Те трябва да направят първоначална вноска, обикновено дарение за фондацията,  и да намерят начин да допринасят за общността чрез работа или проекти. Те трябва да приемат и  философията на Ауровил - градът е създаден с цел да бъде място без религии, политика и лична собственост върху земята. Новите жители трябва да приемат тези идеи и да се ангажират с принципите на споделения живот, устойчивостта и духовното развитие. Освен това  трябва да участват в работни групи, фермерски проекти, екологични инициативи или социални услуги, които поддържат града.

Новодошлите трябва да си намерят временно жилище  - гостоприемен център или наем на съществуващо жилище, преди да им бъде предложена възможност за постоянно установяване.

След успешно преминаване на пробния период,  те могат да станат официални жители на Ауровил и да получат правото да живеят и работят в града дългосрочно., но  все още без да  притежават земя или жилище, но могат да участват в изграждането на нови пространства и устойчиви проекти.

Целият процес гарантира, че новите жители са мотивирани, споделят ценностите на Ауровил и могат да се интегрират в общността.

Има ли електрозахранване, интернет, телевизия

Въпреки че Ауровил е експериментален и устойчив град, той разполага с основни съвременни удобства, включително електричество, интернет и комуникационни услуги.

Градът има електрозахранване, но се стреми да използва възобновяеми източници като слънчева енергия, вятърна енергия и биогаз. Някои сгради са напълно енергийно независими, използвайки слънчеви панели.

При евентуални прекъсвания на електричеството, повечето места разчитат на автономни системи за захранване.

В Ауровил има интернет, но не навсякъде е с висока скорост.

Основните обществени центрове, образователните институции и много от жилищата имат достъп до Wi-Fi.

В някои отдалечени части на града интернет връзката може да бъде по-бавна или нестабилна.

Телевизията не е приоритет в Ауровил, тъй като общността насърчава социалното общуване и духовното развитие.

Въпреки това, сателитна и кабелна телевизия са налични за тези, които искат достъп до тях.

Мобилната мрежа е достъпна, като някои райони имат по-слаб сигнал.

Ауровил не е напълно откъснат от технологиите, но се стреми към по-устойчив начин на живот, при който технологиите служат на общността, без да доминират в ежедневието.

Как е оганизирано здравеопазването

В Ауровил има медицински центрове, които предоставят както конвенционална, така и алтернативна медицина.

Градът има основен здравен център, който предлага обща медицина, педиатрия, стоматология и грижи за майки и деца. Центърът разполага с лаборатория за медицински изследвания.

В  “Градът на зората” е организиран  и  Auroville Institute for Integral Health, който е  специализиран в холистична и алтернативна медицина - аюрведа, хомеопатия, йога-терапия. Има възможности и за комбинирани  традиционни и съвременни методи на лечение.

Хората в този необикновен град могат да разчитат и на центъра за физиотерапия, масаж, акупунктура и други терапии, който е насочен към възстановяване, релаксация и цялостно здраве.

Модерният медицински център в града, Sante Auroville Institute for Integral Health, е с акцент върху профилактиката и цялостното здраве и разполага с диагностични услуги, общопрактикуващи лекари и специалисти.

В Ауровил обаче няма голяма болница, но при спешни случаи хората се транспортират до най-близките болници  - една от тях се намира на около 12 км от града. За целта  има налична линейка.

Така че, жителите на Ауровил определено разполагат с добра медицинска инфраструктура за ежедневни здравни нужди, но при по-сериозни състояния те трябва да търсят помощ в близките градове.ь