"Дете, което чете, един ден ще бъде човек, който мисли"

Възпитанието на четящи деца изисква комбинация от внимателно планирани подходи, личен пример и насърчаване на любовта към книгите. Много важен в този процес е личният пример - да четете  пред децата си или заедно с тях.  Хубаво е да  поддържате в своя дом домашна библиотека с разнообразие от книги, подходящи за възрастта и интересите на детето си и да ги подредите така, че кориците им да са видими,  за да предизвикват интерес у него.

 Ако развихрите фантазията си можете да му направите у дома уютно кътче само за четене, в което да прекарвате време заедно с любима книжка на детето. Но ако не разполагате с място или с време едно редовно вечерното четене в леглото преди сън може да свърши същата работа. Важно за такива моменти на общуване е да подбирате  книги, които съответстват на възрастта, интересите и нивото на детето. И разбира се да му давате възможност и само да избира измежду приказки, комикси, а ако е по-голямо, приключенска тематика или нещо друго, с които да опознае интересния и разнообразен свят на книгите и да ги обикне.

Можете да си правите и обсъждане на прочетеното - да задавате въпроси и то на вас, да измисляте заедно продължение на сюжета на приказката или разказа.

Обсъждайте историите, задавайте въпроси и предизвиквайте детето да измисля продължение на сюжета. Може и да разиграете заедно любими моменти от тях в друго време, а не преди сън. Така лека полека ще формирате и творческо отношение към книгите. Като предложите на детето си  да измисли и да напише  собствени истории или да илюстрира прочетеното.

Когато децата ви поотраснат, непременно ги запишете  в библиотека и участвайте в читателски клубове заедно с тях.

Можете да им организирате и събития с приятелите им  като “Маратон на четенето” или “Вечер на книгите”, когато някой от тях остават да пренощуват у вас по време на ваканции или почивни дни. И разбира се не забравяйте да  възнаграждавате техните усилия за четене с похвали и дребни награди.

Има и технологии, които ще ви помогнат в насърчаване на четенето - аудиокниги, електронни четци или образователни приложения за четене. Е, тук трябва да се внимава дигиталното съдържание да бъде допълнение, а не заместител на традиционните книги.

Ако детето ви има затруднения с четенето, логопедите и психолозите могат да ви бъдат в помощ.

Можете да използвате адаптирани книги с по-големи букви или с повече илюстрации.

С постоянство, търпение и ангажираност, може да се изгради трайна любов към четенето у децата, която ще ги обогатява през целия им живот.