На 9-ти декември у нас започва традиционната кампания за диагностика и профилактика на кожните алергии. Организира я  секцията  по Дерматология към Българското Дерматологично дружество ЗА 16-ти път.

Тази година тя и посветена на професионалните кожни алергии. “Кожата е сред най-често засегнатите органи от професионални заболявания - информира доц. Жана Казанджиева. В 90% от случаите на професионални кожни алергии става дума за  алергична контактна реакция на дразнене на кожата, като по-чести са те при жените, близо 58%, а при мъжете 42%.”

Кои професии са най-често засегнати от кожни заболявания

Това са фризьорство,

козметика и маникюр,

Професиите,  свързани с хранително-вкусовата промишленост - хлебари, пекари…

Професиите, свързани със здравните медицински грижи - сестри, лекари, санитари, стоматолози и ветеринари; лабораторни работници, включително учени и лаборанти.

Застрашени са чистачите и санитарните работници;

Фермери, градинари и цветари, бояджии и декоратори.

Монтьори на моторни превозни средства, строителни работници и дори домакините.

Засягането на кожата е най-често под формата на контактен дерматит по ръцете и тези кожни прояви зависят от  от индивидуалната предразположеност на човека към кожни алергии и наличието на предишна екзема, атопичен дерматит или чувствителна кожа.

При наличието на такъв проблем е важно да се спазва добра лична хигиена, включваща употреба на подходящи козметични и предпазни средства. И разбира се да се работи в среда, която не предизвиква тези заболявания, защото основните вредности са свързани с  работата с химикали - каучукови добавки, бои за коса, консерванти, епоксидни смоли и акрилати. Както и биологични средства като насекоми, растения, животни. Важно е при алергичен проблем  в работната среда да няма дразнещи физични вещества като пряка топлина и студ и йонизиращи лъчения.

Тази кампания е важна за идентифициране на причината за кожни алергични заболявания при отделните хора,  за свеждането до минмум на рисковите фактори, причина за. Тяхната алергия и за провеждането на адекватна терапия и лечение.

Кампанията ще се проведе в  София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и Русе.

Ако имате проблем, непременно се тествайте - това няма да ви струва пари, но ще ви спести болка и дискомфорт.

Записването става на тел:

За София:

02/ 923 04-95 - Кожна клиника, Александровска болница

По време на кампанията гражданите ще бъдат преглеждани безплатно от 9.30 до 12.30ч., в кабинети №118 и №122 на партера на Клиниката по кожни и венерически болести. При необходимост, също без заплащане, ще бъдат провеждани и безплатни кожно-алергологични тестувания само в дните 9 и 10 декември. Алергологичният тест е единствения доказателствен метод за установяване на контактна алергия, която може да се прояви навсякъде, но най-често се локализира по ръцете и клепачите.

Препоръчително е да се консултират хора с реални оплаквания, поради ограничения състав на екипите и тяхното доброволно участие в кампанията.

0884 342  246 - Дерматологична клиника Евродерма

02/403 49 33 Аджибадем СитиКлиник Токуда болница

За Пловдив:

035/ 602 268 Университетска клиника Пълмед

За Стара Загора:

042/698 109 Университетска кожна клиника

За Плевен:

064/ 886 696 Университетска кожна клиника

За Варна:

0889 726 116 Университетска кожна клиника

За Русе:

0888 594 144  АСИМП Русе

Какво представлява алергологичният тест / т.н. ПАЧ/ и как се прави

“Пач тестът трае два дни. Той се лепи на гърба под формата на лепенки, като тези лепенки имат камери. Във всяка камера се слага различен алерген. Така че по целия гръб можем да разположим   около 30-40 алерегена, зависимост от това, коя серия се използва, уточнява доц. Жана Казанджиева. Но тази година ще тестваме за крилати, затова и в камерите на лепенките ще има само 12 алергена.  През това време човек не трябва да се мие или да се къпе от кръста нагоре. Ако се налага да си измие косата, нека го направи, както при фризьорите, без да мокри врата и гърба или като наведе главата си напред над леген.  След 48 часа махаме лепенките  и отчитаме положителните реакции. Те се отчитат на два пъти - на 48 часа и на 52-рия час.

При децата се прави по същия начин. Няма никаква разлика. Само че, когато детето е малко и преценим, че има нужда, правим този тест  две поредни седмици, защото детското гръбче е прекалено малко, за да събере четири лепенки".