Разпознаването на проблем със слуха при дете може да бъде предизвикателство, особено в ранна възраст, тъй като децата не винаги могат ясно да изразят, че не чуват добре. Важно е родителите да наблюдават определени признаци в поведението и развитието на детето. Има няколко ключови признака, които могат да подсказват за слухов проблем при новородени и малки деца:

Липса на реакция на силни звуци – новородените обикновено се стряскат или реагират на силни шумове. Ако детето не реагира на такива звуци, това може да е знак за проблем със слуха.

Невъзможност да се ориентира по звуци – децата около 6-месечна възраст започват да обръщат глава или очи към източника на звука. Ако това не се случва, е добре да се обърне внимание.

Липса на бърборене – между 6 и 9 месеца повечето деца започват да издават звуци и да бърборят. Ако детето не проявява интерес към създаване на звуци или думи, това може да е индикация за слухов проблем.

Не отговаря на името си – дете на възраст около 9-12 месеца обикновено започва да реагира, когато го викат по име. Липсата на реакция може да е предупредителен знак.

При по-големите деца знак за проблем със слуха е забавено развитие на речта – ако детето не започне да говори до 1-2 години или речта му е неясна за неговата възраст, това може да е свързано с проблеми със слуха.

Необичайно висока сила на звука, когато детето гледа  телевизия или слуша музика също може да ви подскаже, че то има проблем  със слуха и не чува добре.

Липса на отговор на въпроси или неразбирането на команди – това е знак, че детето или игнорира възрастните или не чува, когато му се говори.

Чести молби да се повторят думите – ако детето често моли да се повтаря казаното или не може да чуе добре в шумни среди, това може да е индикатор за слухов проблем.

Проблеми с концентрацията – затруднения в училище, особено по време на устни инструкции, могат да бъдат знак, че детето не чува добре учителя.

Ако имате съмнения, че детето може да има слухови проблеми, е важно да се консултирате със специалист, като педиатър, логопед или ушен лекар (оториноларинголог). Те могат да извършат специфични тестове, за да установят дали наистина има проблем със слуха и да предложат подходящо лечение или помощни средства, като слухови апарати или специализирана терапия.

Ранното откриване на проблеми със слуха е ключово за развитието на детето, особено що се отнася до речта и комуникацията.