За това предупреди  д-р Николай Янев от УМБАЛ “Св. Иван Рилски” на среща с журналисти, наречена “Разбери повече за белодробната функция”, проведена с цел да се повиши обществената информираност относно тази болест и в чест на Световният ден за борба с ХОББ /хронична обструктивна белодробна болест/, който се отбелязва от близо 15 години под егидата на европейското дружество по белодробни болести.

“Тази болест е с висока честота - информира д-р Янев. От нея боледуват хора, които са над 40 годишна възраст, като 99% от тях са активни пушачи или пушачи, които са пушили активно поне 20 години в живота си най-малко по една кутия цигари на ден.

В България от ХОББ боледуват 10% от населението над 40 години. Регистрираните болни през 2023г. са 90 хиляди - това са хората, които получават лекарства по здравна каса за тази диагноза. И в същото време имаме една голяма кохорта от болни от ХОББ, които не са диагностицирани.

Какво представлява  болестта ХОББ?

Всъщност става дума за възпаление на бронхите.

Един възпален бронх при болен от ХОББ, мукозата вътре в него е задебелена, той е изпълнен със секрет, а стената му е стегната от гладката мускулатура. Т.е. говорим за възпаление със свиване, намаляване проходимостта на бронхите.

Защо се случва това?

Защото самия процес на горене при пушене носи в себе си над 1000 канцерогена и това оказва токсично въздействие върху вътрешния слой на бронхите. И  това нещо се случва всеки ден между един и двайсет пъти или повече, в зависимост от това, колко цигари се изпушват от отделния човек. Затова при по-закоравелите пушачи бронхите загубват възможността да могат да се адаптират. Мускулатурата вече не може да ги отпуска и да ги свива, когато е необходимо и по тази причина те трайно остават изпълнени със секрет. Затова казваме, че ХОББ е дългосрочно и нелечимо заболяване.

Освен тютюнопушенето има ли и други причини за равитието на ХОББ?

На второ място след цигарите е замърсяването на въздуха, което е сериозен проблем и в нашата страна. Особено, когато стане по-студено и започнат да се горят различни горивни материали в печките за твърдо гориво. Тези фини прахови частици са голям проблем не само за болните от ХОББ, но и за боледуващите от останалите хронични респираторни болести.

Хората с недоразвити дробове също са в риск да развият ХОББ.

Децата, които боледуват често от вирусни и бактериални инфекции, са в пъти по-предразположени да заболеят от ХОББ след време, в сравнение с децата, които не са имали такива инфекции. Излагането им на дим  от печки от въглища и дърва. Излагането на вторичен  дим, когато има пушачи в семейството и те пушат в общите помещения. Хората с анамнеза “астма” също са застрашени.

Пак да подчертая, че в тютюнопушенето сме рекордьори. Преди нас са единствено гърците. В миналото честотата на тютюнопушенето при жените е била в пъти по-малка, отколкото при мъжете. За съжаление  в момента тази честота се изравнява. Затова типичният болен от ХОББ вече не е само мъж-пушач, а до него на равна нога  застава и жената-пушачка.

Какви са симптомите?

Симптомите са задух, кашлица, хрипове - гърдите свирят при дишане; умора и чести инфекции на белите дробове.

Тези симптоми имитират симптомите на дългогодишните пушачи. Той, пушачът, си мисли, че кашлица му е от цигарите; задушава се, но това е от килограмите, които е натрупал с годините; има храчки, но  по принцип през есента всеки пушач си има храчки. Остарява и затова се задъхва повече. Движи се по-малко и се изморява, но това е заради годините. По този начин човек се дистанцира от истинската си болест. А това е лошо, защото ако болестта се хване в по-ранен етап, ефектът от лечението е видим. Когато се хване в напреднала фаза обаче положението е просто много сложно.

А как се диагностицира?

Това става по един абсолютно безвреден и бърз метод, който се нарича спирометрия.

Измерваме скоростта и обема на въздуха в дробовете, издишан за 6 секунди. Всичко става за една минута буквално. Много удобно е това изследване за провеждане на скрининг.

Човекът поема дълбоко въздух, захапва една пластмасова тръбичка за еднократна употреба и рязко, с всичка сила издиша въздуха от дробовете си.

Това, което нас лекарите ни интересува, е капацитета на въздуха на първата и шестата секунда. Тези неща са достатъчни, за да разберем има ли някакво функционално нарушение на дишането на конкретния човек. Това изследване няма нужда от някаква специфична подготовка - все едно ви се мери кръвното или ви се прави ЕКГ.

Е, добре е, ако ще се прави в специализирана лаборатория, да не се приема кофеин т.е. да не се пие кафе преди това, или тъмен чай, или да не се пуши цигара преди изследването, защото това оказва влияние, а и малкото отклонение има значение.

Всъщност истината е, че човек като се роди, започва да расте и до 25 години стига до максималната си белодробна функция. След тази възраст, в резултат на остаряването, белодробната функция  започва да спада. Това е нормален процес. Но интересното тук е, че при хората, които са активни пушачи и са започнали да пушат на 14 или 16 години, те никога  не постигат максималната си белодробна функция, максималния капацитет на белите си дробове. И начинът, по който намалява капацитет на техните дробове е много по-рязък, отколкото при хората, които не са пушили. Функцията на техния бял дроб остарява много по-бързо и обикновено не отговаря на възрастта им.

Затова е необходима спирометрията - да изключим или да потвърдим диагнозата ХОББ. Да разберем каква е тежестта на заболяването, ако го има; да открием и да проследим прогресията на заболяването през годините и съответно да приложим навременно лечение и да оценим има ли и  какво е подобрението при този човек след започване на терапията."