Синдромът на сухото око е състояние, при което очите не произвеждат достатъчно сълзи или сълзите са с нарушено качество, което води до недостатъчно овлажняване и защита на окото. Това може да причини дискомфорт, възпаление и влошаване на зрението.

Недостатъчното производство на сълзи  се свързва с  хормонални промени в организма, с някои автоимунни заболявания, като синдром на Сьогрен,  с дефицит на витамин "А" и разбира се с напредване на възрастта.

Повишено изпарение на сълзите в повечето случай е резултат от  сух климат, вятър, климатици или продължителна работа пред екран.

Ниско качество на сълзите  се появява при дисбаланс в слъзния филм или запушване на мейбомиевите жлези.

Носенето на контактни лещи също имат принос за появата на синдрома на сухото око.  Ако е продължително, то може да увреди слъзния филм и да влоши състоянието му.

И употребата на някои лекарства като антихистамини, антидепресанти, диуретици се сочат като причинители на това състояние.

Симптоми на синдрома на сухото око

Парене, сърбеж, зачервяване

Усещане за пясък или чуждо тяло в окото

Замъглено зрение

Чувствителност към светлина

Парадоксално сълзене - т.н. рефлекторно отделяне на сълзи поради дразнене на окото.

 

Най-често за такова състояние се препоръчват  овлажняващи капки за очи,  познати като “изкуствени сълзи”.

Топлите компреси помагат за отпушване на мейбомиевите жлези

Омега-3 мастните киселини  подобряват качеството на сълзите

Ограничен престой пред телевизионния и компютърния екрани и често мигане

Хубаво е да се избягват сухи и прашни среди

Ако симптомите са тежки или хронични, консултацията с офталмолог е задължителна.

Колко екранно време на ден се препоръчва при синдром на сухото око?

При синдром на сухото око се препоръчва ограничаване на екранното време, особено при интензивна работа с компютри, телефони и таблети.

Хубаво е да се спазва правилото 20-20 – на всеки 20 минути гледане в екран, да се прави пауза от 20 секунди, като  погледа се насочва към обект на най-малко 6 метра в далечина.

Няма строго определена граница за екранно време на ден, но е препоръчително то да не надвишава 4-6 часа дневно, ако симптомите са тежки.

Често мигане при гледане в екран е важно. Обикновено тогава мигаме по-малко, затова съзнателно трябва да се мига по-често  - около 10-15 пъти в минута.

Изкуствени сълзи трябва да се използват за овлажняване преди работа с екран, а не само когато очите вече са раздразнени.

Екранните настройки също са важни при сухото око -– хубаво е да се намалява яркостта, да се увеличи  контраста и да се  активира режимът за намалена синя светлина.

Освен това екранът трябва да е леко под нивото на очите, за да се намали изпарението на сълзите.

Ако въпреки тези мерки симптомите не се подобряват, ще е добре да се консултирате с офталмолог.

Високите летни  и минусовите зимни температури  отразяват ли се на това заболяване?

Високите летни температури и студеното зимно време могат да влошат симптомите на синдрома на сухото око, тъй като влияят върху изпарението на сълзите и качеството на слъзния филм.

През лятото горещият и сух въздух  ускорява изпарението на сълзите.

Климатици и вентилатори – намаляват влажността на въздуха и дразнят очите.

Интензивна слънчева светлина – може да причини фотофобия, чувствителност към светлината и засилване на симптомите.

Прахът и полените предизвикват алергични реакции, които допълнително дразнят очите.

Препоръчително  е през лятото  носенето на слънчеви очила – с UV защита и странично покритие, да се използват овлажняващи капки без консерванти, да се ограничават климатиците. А ако се налага те да работят непрекъснато, да се  използват овлажнители за въздух. И разбира се да се пие повече вода  за добра хидратация.

А през студените зимни дни трябва да се има предвид, че вятъра  изпарява сълзите и дразни очите, а сухия въздух от отоплителните уреди  намалява влажността в помещенията.

Очите се адаптират трудно към разлика между вътрешната и външната температура и могат да станат по-чувствителни.

И през студените зимни дни трябва да се носят защитни очила  за предпазване от вятъра, въздуха у дома трябва да се овлажнява с овлажнител или съд с вода върху радиатора и  да се избягва директното обдухване от печки и климатици.
Изкуствени сълзи също не трябва да се забравят,  особено преди излизане навън.
И през лятото, и през зимата е важно да се адаптира средата, в която живеем и работим, за да минимизираме дразненето на очите  и да ги поддържаме  добре овлажнени.