Правилното хранене може значително да помогне за намаляване на възпалението, болката и умората, свързани с фибромиалгията. Въпреки че няма „чудотворна диета“, някои храни могат да облекчат симптомите, докато други ги влошават. Най-полезните храни при фибромиалгия са противовъзпалителните - зелени листни зеленчуци – спанак, кейл, рукола, броколи,  цветни зеленчуци – моркови, чушки, домати, цвекло;
ядки и семена – бадеми, орехи, ленено семе, чиа, омега-3 мастни киселини. Омега-3 помагат за намаляване на болката и сковаността. Отлични източници са тлъстите риби – сьомга, скумрия, риба тон, сардини. Авокадото и зехтинът пък са здравословни мазнини, които помагат в  борбата с възпалението.

Добри за хората, страдащи от това заболяване са и храните, богати на фибри. Те помагат за стабилизиране на кръвната захар и намаляване на умората. Такива са пълнозърнестите храни като киноа, кафяв ориз, 

овесени ядки и бобовите растения – леща, нахут, черен боб.

В битката с това заболяване помагат и антиоксидантите и витамините. Антиоксидантите се борят със свободните радикали и помагат при умора. Полезни в случая са плодовете – боровинки, малини, нар, цитрусови плодове и чайове - зелен чай, джинджифилов чай, куркума.

За енергия и мускулна подкрепа е хубава в менюто да присъства  и  месо – пилешко, пуешко, заешко, както и яйца, които са отличен източник на протеини и витамини.

Има и храни, които болните от фибромиалгия трябва да избягват. Това са преработените храни, които засилват възпалението и умората. Такива са бързите храни – чипс, кренвирши, колбаси, маргарин;

Храни, съдържащи рафинирана захар – сладкиши, газирани напитки, бяла захар.
И храни с изкуствени подсладители – аспартам, захарин и др.

Някои хора с фибромиалгия съобщават, че глутенът и млечните продукти влошават симптомите и избягват  хляб от бяло брашно, тестени изделия, сладкиши, както и млечни продукти – мляко, сирене, масло - заместват ги с  алтернативи като бадемово или кокосово мляко.

Кафе и енергийни напитки също не се препоръчват - те  влошават умората в дългосрочен план, а алкохолът  може да влоши болката и проблемите със съня.

Много хора намират облекчение чрез приемане на правилните витамини и минерали:
Магнезий – за мускулна релаксация и намаляване на болката.
Витамин D – дефицитът му често е свързан с фибромиалгия.
Коензим Q10 – помага при умора.
Куркума и джинджифил – имат силни противовъзпалителни свойства.

Примерен хранителен режим за фибромиалгия

Закуска

Овесени ядки с бадемово мляко, чиа семена и боровинки
Зелен чай

Обяд

Салата с авокадо, киноа, спанак и сьомга
Лимонов дресинг със зехтин

Следобедна закуска

Ядки (орехи, бадеми) и ябълка

Вечеря

Пилешко филе с печени зеленчуци (тиквички, моркови)
Чай от джинджифил

Диетата при фибромиалгия трябва да се фокусира върху противовъзпалителни и богати на хранителни вещества храни, като същевременно се избягват преработени продукти, захар, глутен /ако има непоносимост/ и алкохол. Важно е да се тестват различни храни, за да може всеки да открие кои храни  подобряват и кои влошават симптомите му.

Препоръчително е да консултирате със специалист вашия режим на хранене.