Заболяването Хашимото, известно също като тиреоидит на Хашимото, е автоимунно заболяване, което засяга щитовидната жлеза. То е сред най-често срещаните причини за хипотиреоидизъм /намалена функция на щитовидната жлеза./ Болестта е кръстена на д-р Хакару Хашимото, който я описва за първи път през 1912 година.
При Хашимото имунната система започва да атакува собствената щитовидна жлеза, като я възприема като чуждо тяло. Това води до възпаление и постепенно увреждане на жлезата.
Заболяването често има и наследствен характер.
Свързва се и с причини като стрес, инфекции и излагане на токсини, излишък или недостиг на йод в храната. Дисбалансът на йод в диетата може да повлияе върху развитието на заболяването.
Клиника по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и Националният референтен център по аудиология и нарушения на слуха към болницата обявяват зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст.
Целта е да се улесни максимално достъпа на най-малките пациенти и техните родители до компетентна консултация във връзка със слуха на децата.
За кого е предназначен този зелен коридор?
Дислексия е специфично нарушение, което засяга способността на човек да чете, пише и да си служи със съответния език. Тя не се приписва на интелектуални затруднения, а по-скоро на начина, по който мозъкът обработва информацията, свързана с писмения език. Дислексията може да бъде разпозната в различна степен и често се проявява още в ранна детска възраст, когато децата започват да учат да четат и пишат.
Пълноценният сън е жизненоважен за доброто ни здраве, за нормалната функция на тялото и ума. От 7 до 9 часа качествен сън на денонощие помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет, за регулиране на теглото, за подобряване на имунитета, за по-добрия контрол на стреса и настроението и за по-добра работа на мозъка
Проучвания показват, че нарушенията в съня, сред които и липсата на редовен режим, са пряко свързани с повишен риск от сериозни здравословни проблеми. Според изследвания от тази година, хората с нередовни навици за сън са с до 26% по-висок риск от сърдечни заболявания и инсулт. Още по-обезпокоителното е, че дори спазването на препоръчаните седем до девет часа сън на нощ не компенсира вредите от нередовния график на заспиване и събуждане. Оказва се, заспиването и събуждането по едно и също време, е не по-малко важно от продължителността на съня.
Според проф. Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, “артериалната хипертония е един от най-големите убийци на съвремието заради липсата на физическа активност, затлъстяването, вредните навици и застаряването на населението. Поне 30% от населението по света в определен момент от живота си има високо кръвно налягане. В 95% от случаите това е заболяване само по себе си, а не резултат от друг здравословен проблем”.
На среща с журналисти той цитира Европейското дружество за хипертония, според което “като резистентна хипертония се определя измерването на кръвно налягане над 140/90 mm Hg, въпреки че пациентите водят здравословен начин на живот и приемат три медикамента. Американските специалисти разширяват тази дефиниция, допълни той, и приемат, че ако болният взема пет лекарства и само по този начин стойностите на кръвното му налягане са в норма, той пак страда от неконтролирана хипертония”